Witacie
Ostatnio sprawdzając i szukając wiadomości odnośnie łysienia plackowatego dotarła do informacji odnośnie witaminy B 12.
Nie wiem w jakim stopniu może ona mieć wpływ na łysienie ale z tego co się dowiedziałam to wydaje mi się, że może mieć spore powiązanie.
Witamina B12 (kobalamina) – złożony organiczny związek chemiczny zawierający kobalt jako atom centralny. W organizmach żywych pełni rolę regulatora produkcji erytrocytów (czerwonych ciałek krwi). Jego niedobór powoduje niedokrwistość. Zaliczany jest do witamin z grupy B, tj. rozpuszczalnych w wodzie prekursorów koenzymów.
źródło:www.wikipedia.org
Ważne jest również to – za co jest odpowiedzialna:
zapobiega niedokrwistości
ma wpływ na przebieg procesów psychicznych czyli na koncentrację, pamięć, uczenie się
odpowiada za dobry nastrój – co jest również bardzo istotne
wzmaga apetyt
odpowiedni wzrost i strukturę kości.
Z kolei objawami niedoboru tej witaminy jest m.in pogorszenie się kondycji włosów, łamliwość, rozdwajanie się, wypadanie.
Co o tym sądzicie? Czy słyszeliście może od zależności między B12 a łysieniem?
Pozdrawiam serdecznie
Sylwia
